Recent Posts

czwartek, 5 sierpnia 2010

Nie samą Starówką Toruń stoi...

Choć niektórym turystom trudno w to na początku uwierzyć;) Wystarczy spod Kopernika udać się nie na Szeroką tylko w przeciwnym kierunku, przejść pod Łukiem Cezara, przez ulicę na Placu Rapackiego i przez park (razem 10 minut spacerowym krokiem) i już jesteśmy w dzielnicy zwanej Bydgoskim Przedmieściem. A jest to miejsce o zapuszczonym uroku tajemniczego ogrodu.

W XIX wieku stanęły tu reprezentacyjne wille i kamienice, jedne szachulcowe, inne perełki secesji, wszystkie cudeńka. Po wojnie, odebrane właścicielom i oddane biedocie, niszczały. Dziś powoli (niestety za wolno!) myśli się o ich odnowie i rewitalizacji. Jednak nawet teraz, kiedy są podniszczone, sypią się, stoją w dzikich ogrodach, są piękne i naprawdę warto się wśród nich przespacerować!

Ponieważ podczas zeszłotygodniowej wyprawy nie zrobiłam na Bydgoskim zdjęć posłużę się paroma zdjęciami z Wikipedii...

...po czym odeślę Was na strony Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście, gdzie możecie zobaczyć dużo więcej zdjęć, poczytać o historii tej dzielnicy oraz o jej obecnym życiu. Polecam!

STOWARZYSZENIE BYDGOSKIE PRZEDMIEŚCIE

6 komentarze:

Koza pisze...

Bardzo fajne foty, aż poprzechadzałabym się tymi uliczkami:)

Mira pisze...

A ja właśnie wczoraj wracałam z rodzinka z Trójmiasta właśnie przez Toruń. Troszkę z przekory a troszkę z ciekawości nie skorzystaliśmy z obwodnicy tylko śmignęliśmy przez centrum. Z okien auta nie widać tak dużo, ale narobiliśmy sobie smaku na więcej. Pozdrowienia jeszcze lekko zaspane ;)

BRONKA pisze...

Zareklamowałam twój Toruń
na moim blogu i zaproponowałam nowy sposób poznawania naszych miast.
Nie potrafię tylko umieścić tak twojego paska adresowego, żeby otwierać go jednym kliknięciem,
wybacz starej kobiecie;-)))

lejdik pisze...

Ha, w końcu się dowiedziałam jak nazywają się takie domy z widocznymi belkami w konstrukcji- szachulce!!!Dzięki Błękitna, dotychczas ni cholery tego nie widziałam, cóż w galYcji takowych nie posiadamy.
Przewodniczka z Ciebie pierwsza klasa, dzięki za super prezentacje!!

aga pisze...

Oj zachęcasz do odwiedzin tego Miasta!pozdrawiam serdecznie:)

Trzpiot pisze...

a wydawało mi się, że najpiękniejsze miejsca w Toruniu widziałam, pokazałaś, że jednak nie :-)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails